19. dubna 2014: PREMIÉROVÁ AKCE

     

Tisková zpráva:

KASIČKA SE PLNÍ PŘÍSPĚVKY NA TÁBOR PRO MÍŠU NĚMEČKA

Složit tričko za 2 sekundy? Se znalostí matematiky to není žádný problém!

     Téměř tři tisíce korun se již podařilo vybrat na letní tábor pro Míšu Němečka z Pardubic, který trpí Aspergerovým syndromem. První veřejná akce na podporu 11letého autistického chlapce se uskutečnila o velikonočním víkendu na cvičišti kynologické organizace v Opatovicích nad Labem.

     Sluníčkem prozářené dopoledne přilákalo na cvičák jeho pravidelné návštěvníky – majitele pejsků, kteří sem pod dohledem cvičitelů chodí trénovat svoje čtyřnohé svěřence. Místo nebylo vybráno vůbec náhodou. Právě tady byla před necelým měsícem poprvé Eliška Provazníková z Hradce Králové konfrontována se skutečností, kdy viděla kolegyni z kynologické organizace na pokraji svých sil. „Vůbec jsem si nedokázala představit, co všechno obnáší starat se o dítě, které vyžaduje péči 24 hodin denně,“ prozrazuje vyhlášená královéhradecká kosmetička. „Když se člověk potřebuje dát tak zvaně do pořádku, vezme si obvykle v práci na pár dnů dovolenou nebo jede do lázní, říkala jsem si. Jak ale pomoci nešťastné mamině, která je na péči o syna sama? A pak se mi v hlavě zrodila myšlenka uspořádat finanční sbírku, ze které by se zaplatil pro jejího syna letní tábor. Díky odborné péči nebude mít o Míšu starost a ona sama v tento čas dobije pomyslné baterky.“  Od úžasné myšlenky nebylo daleko k činům. A tak zanedlouho našla putovní sbírková kasička společnosti APLA svoje místo v Eliščině kosmetickém salonu. Zcela logicky tak byli prvními přispívajícími její zákazníci. „Není vůbec důležité kolik, kdo přispěje. Vážím si každého, koho Míšův příběh osloví a není lhostejný k jeho nelehkému osudu. Všem moc děkuji,“ říká Eliška Provazníková.

     Velikonoční sbírka se v opatovickém kynologickém klubu nesla ve slavnostním duchu. Pozvaní východočeští novináři sice nedorazili, čas si naopak našli zástupci organizací pomáhající postiženým dětem. „Je skvělé, že jsou mezi námi lidé, kteří jsou ochotni pomoci druhým,“ nechala se na setkání a improvizované tiskové konferenci slyšet Martina Čecháčková z Rodinného integračního centra v Pardubicích. „Snažíme se pomáhat, ale osvěty o tomto celoživotním handicapu není nikdy dost.“ Ve stejném duchu se nesl také příspěvek Zuzany Polákové ze sdružení Poruch autistického spektra, která i s rodinou dorazila až z Ústí nad Orlicí. O svém synovi před přítomnými promluvila i Ivana Zapadlová a její slova o výjimečných schopnostech pak sám Míša skvěle demonstroval. Složit tričko za dvě sekundy? Žádný problém – stačí jen skvěle zvládnutá matematika a trocha obratnosti. „Představte si na tričku bod A, B a C. Pak ty body zachyťte, přetáhněte a je to!,“ vysvětlil šikovný klučina. O tom, že to až tak jednoduché není, se vzápětí přesvědčil sám šéf zdejších kynologů Radim Číhař: „Škoda, že jsem to neuměl na vojně – takový rychlý úklid by se mi tenkrát moc hodil.“ Pohodovou atmosféru společně s cinkáním přibývajících peněz v kasičce doplnila ještě vůně velikonočního mazance, kávy a dalších dobrůtek, o které se postarali členové klubu. I jim všem patří velký dík!

 

     A na závěr ještě krátká osvěta ohledně autismu – jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. V důsledku této poruchy dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší či prožívá. Celkový duševní vývoj je narušen hlavně v oblasti sociální interakce, komunikace a představivosti. Poruchy autistického spektra výrazně narušují mentální vývoj dětí. U Aspergerova syndromu se jedná o vývojovou poruchu sociálního porozumění, emočního prožívání a komunikace. Tyto potíže jsou často ve velmi ostrém kontrastu s celkově dobrým (často i výjimečným) intelektem a dobrými vyjadřovacími schopnostmi dítěte.

        Sbírková kasička se teď na nějaký čas opět přesune do kosmetického salonu v Hradci Králové. Přinést svůj příspěvek může klidně i sem – sídlí nedaleko od hotelu Alessandria, v ulici Jánošíkova 557/21 (více na www.proficosmetics.cz).

      Organizátorky sbírky připravují další zajímavé akce, na nichž by rády vybraly další dobrovolné příspěvky. Na pátek 16. května od 13 hodin zvou všechny zájemce do královéhradeckého golfového areálu na Roudničce. Pro golfisty je díky podpoře společností BABOR a Golf park připraven golfový turnaj o skvělé ceny.  Finanční vklad z vložené charitativní chipovací soutěže bude určen právě pro Míšu. Přispět do kasičky však může kdokoliv – tedy i negolfisté. Již nyní všem patří poděkování.   (kv)

Přihlášky na golfový turnaj zde: https://www.cgf.cz/TournamentDetail.aspx?IDTournament=415410282

Více fotografií v sekci Fotogalerie

3. září 2014:

Míšovy prázdniny - PODĚKOVÁNÍ

V průběhu letních prázdnin si Míša Němeček užil skvělou atmosféru na pobytovém táboře Centra Terapie Autismu.

Maminka Ivana okomentovala jeho bezprostřední pocity po návratu: "Z tábora přijel Míša sice unavený, ale neskonale šťastný a naprosto nadšený!!! Mami příští rok bych chtěl jet zase, bylo to první, co jsem od něho slyšela. Dojemné bylo i jeho  loučení, při kterém asistentka mající Míšu na starost neudržela slzy dojetí. Moc si ho oblíbila.
Všem dárcům moc děkujeme, protože po mnoha letech jsme si opravdu užili krásné prázdniny, plné fotek
, zážitků a vzpomínek, které zůstanou. S díky Iva a Míša."

A poděkování všem dárcům ještě v podobě fotokoláže. Fotografie vybíral sám Míša a koláž vytvořil jen s malou pomocí maminky.

(více v sekci Fotogalerie)